From $259.69/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Cres Cor H137SUA9DSD Heated Cabinets & Holding Shelves
Product Description
Cres Cor H137SUA9DSD Heated Mobile Cabinet is a stainless steel, insulated holding cabinet designed for reliable, mobile heated storage in high-volume foodservice operations. It features a top-mount 1500W heater and solid-state electronic control with LED digital display. The cabinet has lockable slide-bolt/dutch doors that are field reversible, nine extruded aluminum transport angle sets on adjustable 4-1/2" centers, side impact panels, a dry-erase panel, a full perimeter bumper, and a rear push/pull handle. It also has heavy-duty 6" casters, with two being braked. The Cres Cor H137SUA9DSD is ENERGY STAR®, NSF, and cCSAus certified, ensuring energy efficiency and meeting industry standards for foodservice equipment.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Certifications | NSF, cCSAus, ENERGY STAR |
| Height | 55" - 60" |
| Width | 30.5in |
| Depth | 34.88in |
| Shipping Weight | 375.0lbs |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (9) 18" x 26" pans |
| Door Style | dutch / split doors |
| Section | 1 section |
| Door Type | solid |
| Size | 1 compartment |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Slide Centers | adjustable on 1-1/2" |
| Heater | top mounted |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (18) 12" x 20" pans |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Insulation | insulated |
| Specifications | Cabinet, Mobile Heated, insulated, top-mount heater assembly, lockable slide bolt door latches, (9) sets extruded aluminum transport angles, slides on 4-1/2" centers adjustable 1-1/2" centers, side impact panels, field reversible dutch doors, solid state electronic control, LED digital display, full perimeter bumper, rear push/pull handle, dry erase panel, (4) heavy duty 6" modulus casters (2) braked, perimeter bumper, stainless steel construction, 1500W, 120v/60Hz/1-ph, NSF, cCSAus, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
