From $246.85/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Cres Cor RO151FUA18DE Quiktherm Rethermalizers
Product Description
Quiktherm™ is a reach-in, full-size oven with a single cavity. It features (18) sets of adjustable universal slides on 1-1/2" centers, a fully insulated solid-state electric control convection type oven, an LED digital display, and standard controls. The oven has recessed push/pull handles, reversible Dutch doors, and antimicrobial latches. It's mounted on (4) heavy-duty 5" swivel casters, with (2) braked. The oven is constructed of stainless steel and is cCSAus and CSA certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | Quiktherm |
| Certifications | CSA, cCSAus |
| Height | 73.69in |
| Width | 28.75in |
| Depth | 37.75in |
| Shipping Weight | 392.0lbs |
| Slides | adjustable slides |
| Cavity | single cavity |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Control Type | electronic controls |
| Door Type | dutch door(s) |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, reach-in, full size, single cavity, (18) sets of universal slides adjustable on 1-1/2" centers, fully insulated, solid state electric control convection type oven, LED digital display, standard controls, recessed push/pull handles, reversible dutch doors, anti-microbial latches, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
