From $277.17/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Cres Cor RO151FW1332DX AquaTemp Rethermalizers
Product Description
Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven offers a full-size, single-cavity design that accommodates a variety of pan and basket sizes. This fully insulated oven features deluxe LED controls with 18 programmable menu options, food probe cooking, and a 3-inch probe. Reversible Dutch doors, antimicrobial latches, and four heavy-duty 5-inch swivel casters (two braked) provide versatile functionality. The stainless steel construction is cCSAus and CSA certified, ensuring quality and safety.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | AquaTemp |
| Certifications | CSA, cCSAus |
| Height | 73.69in |
| Width | 34.88in |
| Depth | 37.75in |
| Shipping Weight | 392.0lbs |
| Slides | adjustable slides |
| Cavity | single cavity |
| Door Type | dutch door(s) |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Control Type | programmable controls |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, AquaTemp™, reach-in, full size, single cavity, holds (18) 18" x 26" pans or (32) 13" x 26" baskets adjustable on 1-1/2" centers, fully insulated, deluxe LED oven controls (18 programmable menu options, food probe cooking, includes 3" probe), reversible dutch doors, anti-microbial latches, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
