From $254.30/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Cres Cor RO151FWUA18DE Quiktherm Rethermalizers
Product Description
Quiktherm™ is a high-performance rethermalization, convection, and holding oven. It features a full-size, single-cavity reach-in design with (18) adjustable universal angle racks on 1.5-inch centers. The oven is fully insulated and has a solid-state electric convection system with standard controls, temperature and humidity regulation, and an LED digital display. It has field-reversible Dutch doors, antimicrobial latches, and an integral drip trough. Mounted on (4) heavy-duty 5-inch swivel casters, (2) of which are braked, the oven is constructed of durable stainless steel and is cCSAus and CSA certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | Quiktherm |
| Certifications | CSA, cCSAus |
| Height | 73.69in |
| Width | 28.25in |
| Depth | 35.25in |
| Shipping Weight | 392.0lbs |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Door Type | dutch door(s) |
| Cavity | single cavity |
| Control Type | electronic controls |
| Slides | adjustable slides |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, AquaTemp™, reach-in, full size, single cavity, (18) sets of universal angles adjustable on 1-1/2" center, fully insulated, solid state electric control convection oven, standard controls, with temp. & humidity control, LED digital display, field reversible Dutch doors, anti-microbial latches, integral drip trough, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
