From $82.50/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Traulsen CLPT-3615-SD-RR Centerline Refrigerated Prep Tables
Product Description
The Traulsen Centerline CLPT-3615-SD-RR Mega Top Prep Table Refrigerator is a 36-inch two-section reach-in prep table that can hold up to 15 1/6-size 4-inch pans or 6-inch pans. It features a full-length removable cutting board, a stainless steel exterior, and an anodized aluminum interior. The solid right/right doors are field reversible, and it has an electronic LED controller. Each section includes 2 epoxy shelves, and it has 4-inch casters for easy mobility. This energy-efficient unit uses R290 refrigerant and is cETLus and ETL-Sanitation certified, making it an ideal choice for busy commercial kitchens that require reliable cold prep and easy cleaning.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Centerline |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 44.0in |
| Width | 36.56in |
| Depth | 35.75in |
| Shipping Weight | 254.0lbs |
| No of Doors | 2 doors |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Access Type | doors |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Pan Capacity (Top) | 15 pan |
| Width (side - side) | 36" - 47" wide |
| Sections | 2 section |
| Specifications | Centerline™ by Traulsen Mega Top Prep Table Refrigerator, reach-in, two-section, 36"W, accommodates (15) 1/6 size pans 4" deep pans (included), rated for use with 6" deep pans, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, solid doors hinged right/right (field reversible), full length removable cutting board, electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 2.4 amps, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
