From $92.53/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Traulsen CLPT-4818-SD-LL Centerline Refrigerated Prep Tables
Product Description
The Traulsen CLPT-4818-SD-LL Centerline refrigerated prep table is a 48-inch, two-section Mega Top designed for busy kitchens. It features a stainless steel exterior, anodized aluminum interior, and solid left/left doors that are field reversible. The prep table includes a full-length, removable cutting board and can accommodate up to 18 1/6-size pans (4-inch pans included; fits 6-inch deep pans). The electronic LED controls, two epoxy-coated shelves per section, and 4-inch casters provide convenient features, while the energy-efficient R290 refrigerant and 1/5 HP motor ensure reliable, high-capacity cold prep and storage. The unit is cETLus and ETL-Sanitation certified, making it an ideal choice for commercial kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Centerline |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 44.0in |
| Width | 48.25in |
| Depth | 35.75in |
| Shipping Weight | 362.0lbs |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Sections | 2 section |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Pan Capacity (Top) | 18 pan |
| No of Doors | 2 doors |
| Access Type | doors |
| Width (side - side) | 48" - 59" wide |
| Specifications | Centerline™ by Traulsen Mega Top Prep Table Refrigerator, reach-in, two-section, 48"W, accommodates (18) 1/6 size pans 4" deep pans (included), rated for use with 6" deep pans, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, solid doors hinged left/left (field reversible), full length removable cutting board, electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 2.6 amps, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
