From $111.25/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Traulsen CLPT-6024-SD-LR Centerline Refrigerated Prep Tables
Product Description
Traulsen's Centerline CLPT-6024-SD-LR Mega Top refrigerated prep table is designed to meet the demands of busy commercial kitchens. This 60-inch, two-section reach-in model can accommodate up to 24 1/6-size pans (4-inch deep pans included) and accepts pans up to 6 inches deep. The stainless steel exterior and anodized aluminum interior provide a durable, easy-to-clean surface. The solid, field-reversible doors and full-length removable cutting board enhance functionality, while the electronic LED control and two epoxy-coated shelves per section offer convenience. Equipped with 4-inch casters and energy-efficient R290 refrigerant, this Traulsen prep table is cETLus and ETL-Sanitation listed, ensuring reliable and hygienic performance in any commercial kitchen.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Centerline |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 44.0in |
| Width | 60.56in |
| Depth | 35.75in |
| Shipping Weight | 391.0lbs |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Pan Capacity (Top) | 24 pan |
| Width (side - side) | 60" - 63" wide |
| Sections | 2 section |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Access Type | doors |
| No of Doors | 2 doors |
| Specifications | Centerline™ by Traulsen Mega Top Prep Table Refrigerator, reach-in, two-section, 60"W, accommodates (24) 1/6 size pans 4" deep pans (included), rated for use with 6" deep pans, stainless steel exterior, anodized aluminum interior, solid doors hinged left/right (field reversible), full length removable cutting board, electronic control with LED display, (2) epoxy coated shelves per section, 4" casters, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/5 HP, 2.6 amps, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
