From $497.24/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Traulsen RLT232WUT-FHS Spec-Line Reach-In Refrigerators & Freezers
Product Description
Traulsen's RLT232WUT-FHS Spec-Line Reach-In Freezer offers ample 51.6 cubic feet of storage space across two sections. The self-contained, energy-efficient design features stainless steel interior and exterior, a StayClear™ condenser, and a variable-speed compressor for ENERGY STAR® certification. Wide full-height doors with easy-to-clean gaskets, programmable microprocessor controls, and three adjustable wire shelves per section provide convenience and flexibility. Utilizing eco-friendly R-290 refrigerant and a 1-1/4 HP motor, this freezer is ETL-Sanitation and cETLus listed for reliable commercial use.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Spec-Line |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR |
| Height | 83.25in |
| Width | 58.0in |
| Depth | 35.0in |
| Shipping Weight | 845.0lbs |
| Refrigeration | self-contained, top mounted |
| Interior Finish | all stainless steel interior |
| Capacity | 38 - 53 cu. ft. |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Door Type | solid door(s) |
| Size | 2 section |
| Door Style | full hinged, wide |
| Specifications | Spec-Line Freezer, Reach-in, two-section, 51.6 cu. ft., self-contained refrigeration, StayClear™ Condenser, variable speed compressor, stainless steel exterior & interior, standard depth, wide full-height doors with EZ-Clean Gaskets, (3) adjustable wire shelves per section, microprocessor controls, unit can be programmed to operate at -10° F, R-290 Hydrocarbon refrigerant, 1-1/4 HP, 13.5 amps, cETLus, ETL-Sanitation, ENERGY STAR® |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
