From $109.21/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Traulsen UST4818-LR Dealer's Choice Refrigerated Prep Tables
Product Description
Traulsen's UST4818-LR Dealer's Choice Mega Top compact prep table refrigerator is a durable 48-inch reach-in unit designed for busy commercial kitchens. It features a stainless steel exterior, anodized aluminum interior, and rear-mounted R290 refrigeration for reliable temperature control. The unit can hold up to 18 1/6-inch deep pans (4 inches deep) and accommodates pans up to 6 inches deep. It includes a hinged left/right door, 4 casters, a 1/5 HP motor, and cETLus/ETL-Sanitation listings, ensuring safe and efficient food preparation and storage.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Dealer's Choice |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 36.0in |
| Width | 48.0in |
| Depth | 34.5in |
| Shipping Weight | 400.0lbs |
| Exterior Finish | aluminum & galvanized steel |
| Compressor Style | side / rear breathing |
| Access Type | doors |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| No of Doors | 2 doors |
| Width (side - side) | 48" - 59" wide |
| Sections | 2 section |
| Pan Capacity (Top) | 18 pan |
| Specifications | Dealer's Choice Mega Top Compact Prep Table Refrigerator with low-profile flat cover, Reach-in, two-section, 48" wide, holds (18) 1/6 pans 4" deep (included), can accommodate up to 6" deep pans, stainless steel exterior top, sides & door, hinged left/right, anodized aluminum interior, galvanized exterior back and bottom, rear mounted, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, (4) 4" casters, 1/5 HP, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
