From $435.44/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Vulcan VPP28E-240 PRECIPAN™ Braising Pans & Tilt Skillets
Product Description
Vulcan's VPP28E-240 PRECIPAN™ is a commercial-grade electric braising pan and tilt skillet designed for high-volume kitchens and catering. With a 28-gallon capacity and temperature range of 80°–482°F, it offers versatile, multi-zone temperature control and multiple timers for programmed recipes. The unit features a motor-driven tilt/lift, Auto-lift arm for baskets, powered drain, retractable spray hose, and is USB and food probe ready with auto water-fill and strainer. This 240V/3-Ph high-efficiency model is cULus and NSF certified, making it an ideal multifunction cooker for busy commercial kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Brand Name | PRECIPAN™ |
| Certifications | cULus, UL EPH Classified |
| Height | 50.0in |
| Width | 52.8in |
| Depth | 44.5in |
| Shipping Weight | 629.0lbs |
| Tilt | manual tilt |
| Base | open frame |
| Capacity | 20 - 29 gal |
| Specifications | PRECIPAN™ Tilting Braising Pan, electric, 28 gallon usable capacity, multifuntion cooking unit, 80° - 482°F temperature range, multi-zone temperature controlled cooking & multiple timers, auto mode for programed recipes, manual pan or kettle mode, USB port, food probe ready, strainer, motor driven pan tilt/lift, Auto-lift arm (for use with baskets), auto & precise water fill, powered drain without tilting, retractable spray hose, 240v/60/3-ph, 50.4 amps, 20.9 kW, cULus, NSF (V1BPT10E-96) |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
