From $761.46/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
AccuTemp Edge Series™ 125-Gallon Stationary Gas Kettle
Product Description
Key Features:
- Self-Contained
- 2/3 Jacket
- 30 PSI
- Natural Gas 154,800 BTU/hr
Product Specs
| Specification | Value |
|---|---|
| Capacity | 125 gal / 475 L |
| Jacket Coverage | 2/3 of kettle body |
| Operating Pressure | 30 PSI (steam jacket) |
| Heating Input | 154,800 BTU/hr – Natural Gas |
| Ignition | Electronic, 120 V / 1 ph / 50-60 Hz (1 A) |
| Temperature Range | 150 °F – 260 °F (65 °C – 126 °C) |
| Draw-Off Valve | 2″ compression with ¼″ perforated strainer |
| Cover | One-piece domed, actuator-assisted |
| Construction | 304 SS liner, jacket & outer casing; seam-welded control console |
| Mounting | Leg-mounted, adjustable bullet feet |
| Certifications | UL Gas-Fired, NSF |
| Origin | Made in USA |
| Warranty | 1 year parts & labor (USA & Canada) |
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | AccuTemp |
| Brand Name | Edge Series™ |
| Certifications | NSF, UL |
| Height | 43.4in |
| Width | 55.6in |
| Kettle Jacket | partial jacket |
| Base | quad-leg |
| Capacity | 125 gal |
| Kettle Liner | stainless steel |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
