From $188.24/week with
AccuTemp E32083D150 DBL Evolution Steamers (Countertop & Floor)
Product Description
AccuTemp model E32083D150DBL
- 2 × 3-pan cavities
- with mobile stand
Discover the power of AccuTemp's patented Steam Vector Technology. This innovative design delivers fast, consistent, and effortless steaming without the need for a traditional boiler system. Compact and versatile, this unit is perfect for high-volume operations in K-12 cafeterias, healthcare facilities, chain restaurants, and more. Say goodbye to the hassles of water hookups and drains - this boiler-free solution is ready to streamline your steaming needs.
Product Specs
| Specification | Value |
|---|---|
| Pan size | Quantity |
| 12 × 20 × 2.5 in (≈ 65 mm) | 3 |
| 12 × 20 × 4 in (≈ 100 mm) | 2 |
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | AccuTemp |
| Brand Name | Evolution |
| Certifications | cULus, UL EPH Classified, Made in USA, ENERGY STAR |
| Height | 55.36in |
| Width | 26.63in |
| Depth | 30.42in |
| Shipping Weight | 410.0lbs |
| Controls | digital controls |
| Interior Finish | stainless steel |
| Pan Capacity Per Compartment | (3) 12"x20"x2-1/2" deep |
| Compartments | 2 |
| Width (Side - Side) | 27" |
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
