From $40.30/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
John Boos CUT1416144 Commercial Faucets & Plumbing
Product Description
The John Boos CUT1416144 Weld-In Undermount Sink is a commercial-grade, 1-compartment stainless steel sink measuring 14 inches wide, 16 inches deep, and 14 inches deep. It features a 3-1/2 inch drain opening and a heavy-duty, 14/300 stainless steel fabricated bowl with a cutout, faucet holes, and professional welding and polishing for a seamless installation. This sink is ideal for restaurants, cafes, and busy kitchens seeking durable and easy-to-clean plumbing from the trusted manufacturer John Boos.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | John Boos |
| Height | 14.0in |
| Width | 14.0in |
| Depth | 16.0in |
| Shipping Weight | 37.0lbs |
| Compartment Width (side - side) | 14" |
| Compartment Depth (rim - drain) | 14" |
| Compartments | 1 compartment |
| Gauge | 14 ga stainless steel |
| Compartment (front - back) | 16" |
| Specifications | Weld-In Undermount Sink, 1-compartment, 14"W x 16" front-to-back x 14" deep, 3-1/2" drain opening, 14/300 stainless steel fabricated bowl, includes cutout, bowl, faucet holes & welding/polishing (Not available for FBLG & UFBLG) |
Documents
CAD Files
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
