From $24.43/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Klinger's Trading CDT72L Compartment Sinks
Product Description
Klinger's Trading CDT72L 72" compartment dishtable offers durable, commercial-grade performance. It features a straight 16/304 stainless steel top, 9" backsplash, and sturdy stainless steel legs and crossrails. This ETL-Sanitation certified 72"W x 30"D sink is ideal for busy kitchens that require reliable, easy-to-clean dishwashing and prep space.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Klinger's Trading |
| Certifications | ETL-Sanitation |
| Height | 42.0in |
| Width | 72.0in |
| Depth | 30.0in |
| Direction | right to left |
| Splash Height | 9"H splash |
| Stainless Gauge | 16 gauge |
| Leg Type | stainless steel legs |
| Width (side - side) OA | 61" - 72" |
| Stainless Series | 300 series |
| Specifications | Clean Dishtable, straight design, 72"W x 30"D, 16/304 stainless steel top, 9"H backsplash, stainless steel legs & crossrails, ETL-Sanitation |
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
