From $21.38/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Klinger's Trading ECS2DR Compartment Sinks
Product Description
Klinger's Trading ECS2DR is a reliable and versatile 2-compartment economy sink. Crafted with durable 18/304 stainless steel, it features two sizeable 16" x 20" x 11" bowls and a 52.5" wide design. The sink includes an 18" right drainboard and a 9" backsplash, as well as heavy-duty stainless steel legs, gussets, and crossbracing with adjustable bullet feet. It also boasts 8" O.C. splash-mount faucet holes, making it an ETL-listed commercial prep sink ideal for restaurants, cafes, and busy kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Klinger's Trading |
| Certifications | ETL |
| Height | 41.0in |
| Width | 52.5in |
| Depth | 25.5in |
| Shipping Weight | 60.4lbs |
| Overall Length | 40" - 53" |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Splash Height | 9" |
| Base Construction | stainless steel |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Drainboards | with right-hand drainboard |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Specifications | Economy Sink, two compartment, 52-1/2"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (2) 16"W x 20" front-to-back x 11" deep bowls, 9"H backsplash, 18" right drainboard, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & adjustable bullet feet, ETL |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
