From $25.48/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Klinger's Trading MCS3DL Compartment Sinks
Product Description
Klinger's Trading MCS3DL three-compartment stainless steel sink offers a spacious and reliable solution for commercial kitchens. Measuring 62-1/2" wide, 20-1/2" deep, and 41" tall, this sink features three 15" x 15" x 12" deep bowls, a 15" left drainboard, an 8-1/2" backsplash, and 8" on-center splash-mount faucet holes. Crafted with heavy-duty stainless steel construction, including gussets, legs, crossbracing, and bullet feet, this sink is NSF certified for use in commercial kitchens. It is an ideal choice for restaurants and food service facilities that require a durable, code-compliant warewashing solution.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Klinger's Trading |
| Certifications | NSF |
| Height | 41.0in |
| Width | 62.5in |
| Depth | 20.5in |
| Shipping Weight | 65.5lbs |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Splash Height | 8-1/2" |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Sink Depth (rim - drain) | 12" |
| Drainboards | with left-hand drainboard |
| Overall Length | 54" - 62" |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Base Construction | stainless steel |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Specifications | Sink, three compartment, 62-1/2"W x 20-1/2"D x 41"H, stainless steel construction, (3) 15" x 15" x 12" deep compartments, 8-1/2"H backsplash, 15" left drainboard, 8" OC splash mount faucet holes, stainless steel gussets, legs, crossbracing, & bullet feet, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
