From $35.06/week with
Need more information? Contact us today!
Descripción
Metro SEC56VK3 Super Erecta Specialty Storage & Transport
Product Description
Metro SEC56VK3 Super Erecta specialty storage and transport unit provides heavy-duty, mobile security storage with a durable, corrosion-resistant Metroseal 3™ epoxy coating and Microban® antimicrobial protection. Measuring 65" W x 27-1/4" D x 68-1/2" H, this NSF-listed unit features an open design without intermediate shelves and includes four casters, two 5PC and two 5PCB, for smooth, secure transport. The Metro SEC56VK3 is ideal for foodservice, healthcare, and commercial environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | Super Erecta |
| Certifications | NSF |
| Height | 68" |
| Width | 65.0in |
| Depth | 27.25in |
| Shipping Weight | 203.0lbs |
| Finish | epoxy coated, green |
| Type | mobile |
| Width (side - side) | 65" |
| Intermediate Shelves | no shelves |
| Depth (front - back) | 27" |
| Construction | wire |
| Specifications | Super Erecta® Security Unit, mobile, Metroseal 3™ epoxy-coated corrosion-resistant finish with Microban® antimicrobial protection, 65"W x 27-1/4"D x 68-1/2"H, no intermediate shelves, (2) 5PC & (2) 5PCB casters, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
