From $256.99/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Cres Cor RO151F1332DE Quiktherm Rethermalizers
Product Description
Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven is a full-size, single-cavity reach-in unit with the capacity to hold either (18) 18" x 26" or (32) 13" x 26" pans. The adjustable angle shelves are spaced 1-1/2" apart, and the fully insulated oven features solid state electronic controls with an LED digital display. The oven can rethermalize and hold food at the desired temperature, with recessed push/pull handles and field-reversible dutch doors. Magnetic anti-microbial latches and (4) 5" swivel casters, two of which are braked, provide added convenience and mobility. The stainless steel construction is cCSAus and CSA-Sanitation certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | Quiktherm |
| Certifications | cCSAus, CSA-Sanitation |
| Height | 73.69in |
| Width | 34.88in |
| Depth | 35.13in |
| Shipping Weight | 525.0lbs |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Door Type | dutch door(s) |
| Control Type | electronic controls |
| Slides | adjustable slides |
| Cavity | single cavity |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, reach-in, full size, single cavity, (18) 18" x 26" or (32) 13" x 26" pan capacity, angles adjustable on 1-1/2" centers, fully insulated, solid state electronic control, LED digital display, standard controls, rethermalize & hold cycles, recessed push/pull handles, field reversible dutch doors, magnetic anti-microbial latches, (4) 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA-Sanitation |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
