From $291.54/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Cres Cor RO151FPWUA18DX Quiktherm Rethermalizers
Product Description
The Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven is a full-size, single cavity unit with 18 sets of adjustable universal angles on 1-1/2" centers. It features a fully insulated design and deluxe LED oven controls with 18 programmable menu options and a food probe for precise cooking. The oven has field reversible Dutch doors, anti-microbial latches, and an integral drip trough. It's built with sturdy stainless steel construction and comes equipped with four heavy-duty 5" swivel casters, two of which are braked. This oven is cCSAus and CSA-Sanitation certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | Quiktherm |
| Certifications | cCSAus, CSA-Sanitation |
| Height | 73.69in |
| Width | 28.75in |
| Depth | 34.5in |
| Shipping Weight | 392.0lbs |
| Cavity | single cavity |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Door Type | dutch door(s) |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Slides | adjustable slides |
| Control Type | programmable controls |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, AquaTemp™, Pass-Thru, full-size, single cavity, (18) sets of universal angles adjustable on 1-1/2" center, fully insulated, deluxe LED oven controls (18 programmable menu options, food probe cooking, includes 3" probe), field reversible dutch doors, anti-microbial latches, integral drip trough, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA-Sanitation |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
