From $270.83/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Cres Cor RO151FW1332DE AquaTemp Rethermalizers
Product Description
Quiktherm™ is a full-size, reach-in oven designed for rethermalization, convection, and holding. It can accommodate up to 18 standard 18" x 26" pans or 32 smaller 13" x 26" baskets, adjustable on 1-1/2" centers. The oven is fully insulated and features a solid state electric control convection system with an LED digital display and standard controls. It has reversible Dutch doors with antimicrobial latches, and four heavy-duty 5" swivel casters, two of which are braked. The Quiktherm™ oven is constructed with stainless steel and is certified to cCSAus and CSA standards.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Brand Name | AquaTemp |
| Certifications | CSA, cCSAus |
| Height | 73.69in |
| Width | 34.88in |
| Depth | 37.75in |
| Shipping Weight | 392.0lbs |
| Capacity | (18) 18"x 26" pans |
| Door Type | dutch door(s) |
| Cavity | single cavity |
| Slides | adjustable slides |
| Control Type | electronic controls |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Specifications | Quiktherm™ Rethermalization/Convection/Hold Oven, AquaTemp™, reach-in, full size, single cavity, holds (18) 18" x 26" pans or (32) 13" x 26" baskets adjustable on 1-1/2" centers, fully insulated, solid state electric control convection type oven, LED digital display, standard controls, reversible dutch doors, anti-microbial latches, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, stainless steel construction, cCSAus, CSA |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
