From $231.08/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Magikitch'n (Middleby) LPAGA-60BNG Magicater Outdoor Commercial Grills
Product Description
Model LPAGA-60-NAT | 160,000 BTU | 8 Burners
The MagiKitch'n Magicater is engineered for high-volume commercial settings like caterers, resorts, and stadiums. This powerful 160,000 BTU charbroiler offers 8 burners and dual roll-top hoods, allowing you to broil, roast, smoke, or hold food at the perfect temperature on its rugged stainless-steel cooking surface.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Magikitch'n (Middleby) |
| Brand Name | Magicater |
| Certifications | NSF, CSA Star, CSA Flame |
| Height | 36.0in |
| Width | 62.0in |
| Depth | 33.87in |
| Shipping Weight | 500.0lbs |
| Finish | stainless steel |
| Grate Construction | chrome grates |
| Type | built-in |
| Burner Qty | 8 burners |
| Width (side - side) OA | 51" - 60" |
| Specifications | Magicater AGA Approved Built-In Gas Grill, natural gas, 60", (8) burners, stainless steel radiants, (2) nickel-chrome plated top grates, 8" work deck, individual control valves, (2) 30" roll-top hoods, pressure regulator, manifold on left side, stainless steel construction, 160,000 BTU, CSA Flame, CSA Star, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
