From $181.05/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Nemco Food Equipment 6900A-240-FF Sandwich & Panini Cooking Equipment
Product Description
The Nemco PaniniPro 6900A-240-FF is a heavy-duty stainless steel sandwich and panini press with smooth 10.5" x 10.5" non-stick aluminum plates. It features integrated conduction and microwave heating, as well as temperature control up to 500°F. With 4 preprogrammed cycles and 8 push-button controls, this press offers reliable, high-volume panini cooking capabilities for restaurants, cafes, and catering operations. It includes a spring hinge, built-in USB with flash drive, a spatula, and adjustable 4" stainless legs. The Nemco PaniniPro is 240V/1-ph, 2.0 kW, and is cULus and NSF certified, making it an ideal choice for commercial food service needs.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Nemco Food Equipment |
| Certifications | NSF, cULus, Made in USA |
| Height | 28.5in |
| Width | 14.5in |
| Depth | 26.5in |
| Shipping Weight | 133.0lbs |
| Cooking Surface Width (side - side) | 7" - 10" |
| Plate Construction | aluminum |
| Plate Configuration | smooth top & bottom |
| Temperature Controls | electronic controls |
| Cooking Surface Depth (front - back) | 9" - 10" |
| Top Plate | single |
| Specifications | PaniniPro™ Sandwich Press, smooth top & bottom, 10-1/2" x 10-1/2" non-stick aluminum plates, integrated conduction and microwave heating, temperature control to 500°F, (4) preprogrammed heating cycles, (8) push button controls, stand-by mode, spring hinge, built-in USB port, includes spatula & flash drive, (4) 4" stainless steel legs, stainless steel exterior, 240v/1-ph, 2.0kW heater, 24.0 amp, NEMA 6-30P, cULus, NSF, Made in USA |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
