From $78.45/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Traulsen ULT27-R-SB Dealer's Choice Undercounter & Worktop Refrigeration
Product Description
The Traulsen ULT27-R-SB Dealer's Choice 27" undercounter freezer is designed for busy kitchens. It features a durable stainless steel exterior and anodized aluminum interior for easy cleaning. The EZ-Clean gasket further simplifies sanitation. The rear-mounted 1/2 HP self-contained refrigeration system uses eco-friendly R290 hydrocarbon refrigerant. Four 4" casters provide mobility. The freezer is cETLus and ETL-Sanitation certified, ensuring it meets safety and hygiene standards for a reliable, compact reach-in cold storage solution.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Dealer's Choice |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 33.5in |
| Width | 24" - 32" |
| Depth | 32.0in |
| Shipping Weight | 285.0lbs |
| Size | 1 section |
| Exterior Finish | galvanized & stainless steel exterior |
| Access Type | doors |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Doors | solid door(s) |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Specifications | Dealer's Choice Compact Undercounter Freezer, Reach-in, one-section, 27" wide, stainless steel exterior top, sides & door with EZ-Clean Gasket, hinged right, stainless steel back, anodized aluminum interior, galvanized bottom, rear mounted, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, (4) 4" casters, 1/2 HP, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
