From $108.44/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Traulsen ULT48-LR-SB Dealer's Choice Undercounter & Worktop Refrigeration
Product Description
Traulsen's ULT48-LR-SB Dealer's Choice 48" undercounter freezer boasts a durable stainless steel exterior and anodized aluminum interior, making it easy to clean. The two-section reach-in design offers the flexibility of hinged left or right door options, along with an EZ-Clean gasket. Powered by a rear-mounted, self-contained R290 refrigeration system and a 1/2 HP compressor, this freezer is cETLus and ETL-Sanitation certified, making it an ideal choice for tight commercial kitchens and bar service. Four 4" casters provide mobility, ensuring you can position the freezer wherever it's needed.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Dealer's Choice |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 33.5in |
| Width | 48"- 59" |
| Depth | 32.0in |
| Shipping Weight | 300.0lbs |
| Access Type | doors |
| Size | 2 section |
| Compressor HP | 1/2 HP |
| Exterior Finish | galvanized & stainless steel exterior |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| Doors | solid door(s) |
| Specifications | Dealer's Choice Compact Undercounter Freezer, Reach-in, two-section, 48" wide, stainless steel exterior top, sides & door with EZ-Clean Gasket, hinged left/right, stainless steel back, anodized aluminum interior, galvanized bottom, rear mounted, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, (4) 4" casters, 1/2 HP, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
