From $582.27/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Traulsen ALT332N-HHS Spec-Line Reach-In Refrigerators & Freezers
Product Description
The Spec-Line Freezer is a three-section reach-in model with a spacious 69.5 cubic feet of storage capacity. Its stainless steel exterior and aluminum interior provide a durable, easy-to-clean design. The narrow half-height doors feature EZ-Clean Gaskets for effortless maintenance, and each section includes three adjustable wire shelves. Advanced microprocessor controls allow the unit to be programmed to operate at a consistent -10°F temperature. This 115V, 60Hz, single-phase freezer is cETLus and ETL-Sanitation certified, ensuring safety and performance.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Traulsen |
| Brand Name | Spec-Line |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 83.25in |
| Width | 76.31in |
| Depth | 35.0in |
| Shipping Weight | 755.0lbs |
| Refrigeration | remote (refrigeration not included) |
| Capacity | 54 - 85 cu. ft. |
| Door Style | half hinged, narrow |
| Size | 3 section |
| Interior Finish | all aluminum interior |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Door Type | solid door(s) |
| Specifications | Spec-Line Freezer, (REMOTE MODEL), Reach-in, three-section, 69.5 cu. ft., stainless steel exterior, aluminum interior, standard depth, narrow half-height doors,EZ-Clean Gaskets, (3) adjustable wire shelves per section, microprocessor controls, unit can be programmed to operate at -10°F, 115v/60/1, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
