From $622.36/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Vulcan K20ELT Steam Kettles
Product Description
Vulcan's K20ELT Steam Kettles are heavy-duty, 20-gallon electric tilting kettles designed for commercial kitchens. The kettles feature a 316-series stainless steel ellipsoidal liner, 2/3 jacketed heating, manual tilt with faucet bracket, and a durable stainless steel tri-leg base. Built to safety and sanitation standards (cULus, UL EPH, ANSI/NSF 4, ASME), these kettles offer reliable, long-lasting performance for high-volume foodservice operations.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Vulcan |
| Certifications | cULus, UL EPH |
| Height | 37.4in |
| Width | 39.7in |
| Depth | 37.6in |
| Shipping Weight | 296.0lbs |
| Base | tri-leg |
| Capacity | 18 - 26 gallon |
| Kettle Liner | 316 stainless steel |
| Kettle Jacket | partial jacket |
| Specifications | Tilting Kettle, Electric, 20-gallon true working capacity, 2/3 jacketed, 316 series stainless steel liner with ellipsoidal bottom, manual tilt, faucet bracket on tilting console, stainless steel construction, tri-leg base, cULus, UL EPH, ANSI/NSF 4, ASME |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
