From $207.14/week with
Need more information? Contact us today!
Description
AccuTemp Evolution™ E6 Boiler-Free Countertop Steamer
Product Description
Model E62083D100 – 6-Pan • 10 kW • 208 V / 3-Phase
Experience the power of high-volume steam cooking without the hassle of boilers, drain lines, or expensive filtration systems. The Evolution™ E6, powered by AccuTemp's innovative Steam Vector Technology (SVT), offers a faster and more even cooking process compared to traditional convection steamers - all without the need for moving parts or a dedicated hood*.Key Features:
- Enjoy high-capacity steam cooking without the complications of boilers, drains, or filtration systems.
- AccuTemp's patented Steam Vector Technology (SVT) delivers faster and more consistent cooking results than traditional convection steamers.
- Streamlined design with no moving parts or required hood for easy installation and maintenance.
Product Specs
| Specification | Value |
|---|---|
| Electrical rating | 208 V, 60 Hz, 3-Phase |
| Power | 10 kW (≈ 28 A) |
| NEMA plug | L15-30P (locking) |
| Recommended breaker | 30 A |
| Water reservoir | 3 gal / 11.4 L internal, manual fill |
| Exterior material | 14-ga 304 stainless steel |
| Overall dimensions † | 16.5" W × 23.3" D × 21.1" H (419 × 592 × 535 mm) |
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | AccuTemp |
| Brand Name | Evolution |
| Height | 30.0in |
| Width | 24.0in |
| Depth | 28.0in |
| Shipping Weight | 231.0lbs |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Capacity Per Compartment | 6 - 7 pans / trays |
| Features | connectionless |
| Operation | electric operation |
| Pan / Tray Size Capacity | 12" x 20" pans |
Documents
CAD Files
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
