From $26.60/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Blendtec SNBS2C2901-B1K Stealth 895 NBS™ Bar Blenders
Product Description
The Blendtec Stealth 895 NBS™ Bar Blender is a commercial-grade countertop blender designed for quiet, high-performance drink preparation. With a 3.8 HP direct-drive motor, removable sound enclosure, and tactile-touch LED controls featuring 42 pre-programmed cycles and pulse function, this black Stealth 895 model is ideal for busy juice bars, cafes, and restaurants requiring powerful, low-noise blending and fast, consistent results. The included NBS-specific attachments, such as micronizers, stands, and four ring assemblies (12, 16, 24, 32 oz), enable seamless blend-in-cup service.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Blendtec |
| Brand Name | Stealth 895 NBS™ |
| Height | 17.3in |
| Width | 8.6in |
| Depth | 9.0in |
| Shipping Weight | 25.0lbs |
| Motor | variable speed motor |
| Motor HP | 3 HP |
| Specifications | Stealth 895 NBS™ 2.1 Blend-In-Cup Countertop Commercial Blender Package, with noise reduction, no jars, 42 pre-programmed blend cycles, tactile-touch controls with LED display, pulse button, removable Stealth™ sound enclosure, includes: (2) micronizers, (2) stands customized for the NBS attachment, (1) 12 oz, (1) 16 oz, (1) 24 oz, and (1) 32 oz ring assembly, direct drive motor, black, 3-4/5 HP, 120v/50/60/1-ph, 1.8kW, 15.0 amps |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
