From $141.34/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Continental Refrigerator BB79NPT Back Bar Coolers
Product Description
The Continental Refrigerator BB79NPT is a high-capacity, energy-efficient refrigeration unit designed for busy bars, clubs, and venues. With 28 cubic feet of storage space and six lockable doors, it can hold up to three half-barrel kegs or over 1,200 12-ounce bottles. Its front-breathing R-290 refrigeration system allows for easy loading from the back and quick service from the front, all while fitting neatly beneath a 36-inch counter.
Key Features:
- Allows restocking from the rear and serving from the bar side for a seamless workflow.
- The front-breathing, self-contained 1/4 HP refrigeration system slides out for easy service.
- Uses eco-friendly R-290 hydrocarbon refrigerant that meets all federal and state regulations.
- Features an electronic controller with a bright digital display and a high/low temperature alarm.
- Includes six lockable, field-reversible doors with magnetic Santoprene™ gaskets.
- Has a rugged, textured baked black enamel exterior, stainless steel top, interior back and sides, and a reinforced stainless steel floor.
- Utilizes foamed-in-place non-CFC insulation for superior cold retention and efficiency.
- Includes six adjustable epoxy-coated shelves that can be removed for keg storage.
- The NSF-7 food-storage rated interior is ideal for storing garnishes and perishable bar snacks.
- Comes with cylinder-keyed door locks to protect premium inventory after hours.
Built for Real-World Service:
- The unit has an automatic hot-gas condensate evaporator, so no external drain line is needed.
- The off-cycle defrost feature conserves energy and helps maintain product quality.
- The front, rear, and side louvered grills keep the low-profile cabinet cool, and only 3 inches of side clearance is recommended.
- The stainless steel reinforced threshold is durable and can withstand heavy keg traffic.
- The condensing unit is easily accessible and service-friendly, as it slides out for easy maintenance.
Popular Options (factory installed):
- The interior of the unit is equipped with LED lighting for enhanced visibility.
- Additional shelves made of epoxy-coated or stainless steel material can be installed.
- Wine rack inserts can be added to the unit.
- The unit can be equipped with casters, adjustable legs, or a 2-inch riser base.
- The condensing unit can be mounted on the right side of the unit or the unit can be configured in a shallow-depth design.
- Hinged glass doors can be installed, but consult the factory for availability.
Product Specs
| Specification | Value |
|---|---|
| Model | BB79NPT |
| Net Capacity | 28 cu ft (793 L) |
| Exterior Width | 79" (2007 mm) |
| Overall Depth(incl. handles) | 31 3/8" (797 mm) |
| Body Depth | 25" (635 mm) |
| Overall Height | 34 3/4" (883 mm) |
| Doors / Shelves | 6 doors with locks / 6 shelves |
| Keg Capacity | 3 barrel • 4 straight-wall • 14 ⅙-barrel |
| Refrigerant | R-290 Hydrocarbon |
| Compressor | 1/4 HP, 2,500 BTU/h (@ 25°F evap, 90°F ambient) |
| Electrical | 115 V / 60 Hz / 1-ph, 5.8 A, 10-ft NEMA 5-15P cord included |
| Certifications | cETLus, NSF |
| Shipping Weight | 455 lb (206 kg) |
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Continental Refrigerator |
| Certifications | NSF, cETLus |
| Height | 34.75in |
| Width | 79.0in |
| Depth | 31.38in |
| Shipping Weight | 455.0lbs |
| Top Finish | stainless steel top |
| Refrigeration Location | self-contained, side mounted |
| Exterior Finish | black exterior |
| Door Swing | swing door(s) |
| Door Type | solid |
| Door Qty | 6 doors |
| Width (side - side) | 73 - 96 inches |
| Specifications | Refrigerated Back Bar Cooler, pass-thru, 79"W, 34-3/4"H, 28.0 cu. ft., front breathing, stainless steel top, (6) doors with locks, electronic controller with digital display & hi-low alarm, black enamel finish exterior, stainless steel interior back & side panels with reinforced stainless steel floor, epoxy coated steel shelves, self-contained refrigeration, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/4 HP, cETLus, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
