From $174.15/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Cres Cor CO151XWUA5DX Specialty Ovens
Product Description
The Cook-N-Hold Cabinet is a versatile, mobile undercounter convection oven with a top-mounted power unit. It features deluxe LED oven controls with 18 programmable menu options, food probe cooking, and a 6-inch probe. The cabinet accommodates 5 sets of adjustable universal slides on 1.5-inch centers, and includes 2 nickel-chrome plated steel grids. It boasts anti-microbial latches and a durable stainless steel construction. The cabinet rides on 2.5-inch swivel casters, 2 of which have brakes, and is CSA and cCSAus certified.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Certifications | CSA, cCSAus |
| Height | 32.0in |
| Width | 28.25in |
| Depth | 34.0in |
| Shipping Weight | 200.0lbs |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Cabinet Type | half height |
| Size | 1 compartment |
| Interior Finish | stainless steel interior |
| Control Type | programmable controls |
| Specifications | Cook-N-Hold Cabinet, mobile, undercounter, convection oven, top mounted power unit, deluxe LED oven controls (18 programmable menu options, food probe cooking, includes 6" probe), (5) sets of universal slides, adjustable on 1-1/2" centers, (2) nickel chrome plated steel grids, anti-microbial latches, stainless steel construction, 2-1/2" swivel casters (2) with brakes), CSA, cCSAus |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
