From $208.24/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Cres Cor H339214C Heated Cabinets & Holding Shelves
Product Description
Cres Cor H339214C mobile heated cabinet is a stainless steel, insulated holding cabinet designed to keep food hot and ready to serve. It features channel pan slides that can accommodate up to 16 standard-size pans, spaced 2-3/4 inches apart. The cabinet has anti-microbial latches, an analog thermometer, and ENERGY STAR® efficiency, ensuring reliable hot food holding. With four heavy-duty 5-inch swivel casters, two of which are braked, the cabinet is easy to move and stack. This commercial-grade solution is cCSAus/CSA certified for safe and efficient hot food holding.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Cres Cor |
| Certifications | CSA, cCSAus, ENERGY STAR |
| Height | 67" - 72" |
| Width | 26.88in |
| Depth | 32.25in |
| Shipping Weight | 360.0lbs |
| Size | 2 compartment |
| Door Style | dutch / split doors |
| Slide Centers | adjustable on 2-3/4" |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (16) 12" x 20" pans |
| Door Type | solid |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (16) 18" x 26" pans |
| Heater | top mounted |
| Energy Efficiency | ENERGY STAR® |
| Section | 1 section |
| Insulation | insulated |
| Specifications | Cabinet, Mobile Heated, stacked, insulated, channel pan slides, capacity (16) 18" x 26" or (16) 12" x 20" pans, slides on 2-3/4" centers, anti-microbial latches, analog thermometer, stainless steel construction, (4) heavy duty 5" swivel casters (2) braked, cCSAus, CSA, ENERGY STAR® |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
