From $84.13/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Everest Refrigeration EBD4-24 Back Bar Coolers
Product Description
The Everest Refrigeration EBD4-24 Back Bar Cooler is a heavy-duty, direct-draw keg refrigerator designed for bars and restaurants. This three-section, 89-1/4" unit offers a 28 cu. ft. capacity and can hold up to four 1/2-barrel kegs. It features two NSF-approved 3" insulated stainless steel draft towers, each with two faucets, as well as a stainless steel countertop and floor. The cooler's digital LED controls, auto-defrost function, and interior LED lighting provide efficient and reliable performance. Secure locking doors, R290 eco-friendly refrigerant, and cETLus/NSF certifications ensure this back bar cooler is service-ready and built to last.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Everest Refrigeration |
| Certifications | NSF, cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 52.38in |
| Width | 73" (and up) |
| Depth | 24.5in |
| Shipping Weight | 440.0lbs |
| Exterior Finish | all black exterior |
| Faucet Qty | 2 faucets per column |
| Barrel Style | 1/2 barrel (full keg) |
| Keg Capacity | 3 - 4 kegs |
| Column Qty | 2 columns / towers |
| Top Style | flat top |
| Specifications | Direct Draw Keg Refrigerator, three-section, 89-1/4"W, 28.0 cu. ft. capacity, self-contained side mounted refrigeration, (3) solid hinged doors (locking), holds (4) 1/2 barrel kegs, (2) 3" diameter insulated stainless steel draft towers (NSF) with air distributor, (2) faucets per tower, stainless steel countertop, digital controls with LED display, auto defrost, LED interior lighting, textured & laminated black vinyl exterior, galvanized steel interior wall & stainless steel floor, exterior drain port for excess top tray moisture, drain hose not included, floor drain required, R290 Hydrocarbon refrigerant, 1/3 HP, 115v/60/1-ph, 2.5 amps, cord, NEMA 5-15P, NSF, cETLus, ETL-Sanitation |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
