From $22.62/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Fermod 3R52B71 Specialty Storage & Transport
Product Description
The Fermod 3R52B71 Specialty Storage & Transport keg rack is a heavy-duty, space-saving storage solution with three shelves that can accommodate up to six kegs. Crafted from durable 20-micron deep anodized aluminum, the rack also features removable dishwasher-safe polymer inserts that can withstand temperatures up to 212°F. This NSF-rated rack is designed for reliable commercial performance, with an operating temperature range of -40° to 140°F and adjustable composite feet for added stability. Boasting tool-free assembly, the Fermod 3R52B71 keg rack is made in France to provide exceptional quality and functionality.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fermod |
| Certifications | NSF, Made in France |
| Height | 71.0in |
| Width | 52.0in |
| Depth | 18.0in |
| Shipping Weight | 36.9lbs |
| Keg Capacity | 4 - 7 keg |
| Construction | aluminum |
| Specifications | Keg Rack, (3) shelves, 52"W x 18"D x 71"H, (6) keg capacity, -40° to 140°F (-40° to 60°C) operating temperature range, adjustable composite feet, tool free assembly, removable polymer inserts (dishwasher safe to 212°F), 20 micron deep anodized aluminum, NSF (Made in France) |
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
