From $19.95/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Fermod 4R42A71-E Fermostock Stainless Steel Shelving
Product Description
The Fermod Fermostock 4-tier stainless shelving expansion kit (Model 4R42A71-E) is a durable, NSF-certified shelving unit made in France. This 71-inch high, 42-inch wide, and 14-inch deep unit can support up to 800 pounds per shelf. The shelving features tool-free assembly, adjustable composite feet, removable dishwasher-safe polymer inserts, and a 20-micron deep-anodized aluminum finish for corrosion resistance. Rated for temperatures from -40°F to 140°F, this shelving unit is ideal for commercial kitchens, cold storage, and high-humidity environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fermod |
| Brand Name | Fermostock |
| Certifications | NSF, Made in France |
| Height | 71" high |
| Width | 42.0in |
| Depth | 14.0in |
| Shipping Weight | 28.4lbs |
| Style | perforated |
| Color/Finish | gray |
| Posts/Uprights | (1) upright |
| Shelves | (4) shelves |
| Width (side - side) | 37" - 42" wide |
| Post/Upright Construction | aluminum |
| Depth (front - back) | 14" deep |
| Type | add-on unit |
| Specifications | (6611/R1) Fermostock® Shelving Unit Expansion Kit, 4-tier, 71"H, 42"W x 14"D, 800 lbs. max weight per shelf, includes (1) upright, -40° to 140°F (-40° to 60°C) operating temperature range, adjustable composite feet, tool free assembly, removable polymer inserts (dishwasher safe to 212°F), 20 micron deep anodized aluminum, NSF (Made in France) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
