From $34.15/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Fermod 4R52B71M Fermostock Stainless Steel Shelving
Product Description
Fermod Fermostock 4-tier stainless steel mobile shelving (4R52B71M) is a durable, rustproof storage solution made in France. It stands 71 inches tall, 52 inches wide, and 18 inches deep, with a 250-pound capacity per shelf. The shelving features removable, dishwasher-safe polymer inserts and tool-free assembly. Rustproof casters allow for easy mobility. Certified by the National Sanitation Foundation (NSF), the shelving is rated for temperature ranges from -40 to 140 degrees Fahrenheit, making it ideal for commercial kitchens, food service, and cold storage applications.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fermod |
| Brand Name | Fermostock |
| Certifications | NSF, Made in France |
| Height | 71" high |
| Width | 52.0in |
| Depth | 18.0in |
| Shipping Weight | 49.2lbs |
| Color/Finish | gray |
| Posts/Uprights | (2) uprights |
| Depth (front - back) | 18" deep |
| Style | perforated |
| Width (side - side) | 49" - 54" wide |
| Shelves | (4) shelves |
| Post/Upright Construction | aluminum |
| Type | mobile unit |
| Specifications | (6611/R1) Fermostock® Mobile Shelving Unit, 4-tier, 71"H, 52"W x 18"D, 250 lbs. max weight per shelf, -40° to 140°F (-40° to 60°C) operating temperature range, tool free assembly, removable polymer inserts (dishwasher safe to 212°F), 20 micron deep anodized aluminum, polymer & stainless steel rustproof casters, NSF (Made in France) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
