From $38.77/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Fermod 4R68B71M Fermostock Stainless Steel Shelving
Product Description
The Fermod Fermostock 4-tier stainless steel mobile shelving (Model 4R68B71M) is a heavy-duty, rustproof storage solution designed for professional kitchens and industrial environments. Measuring 71" H x 68" W x 18" D, it has a 250 lb capacity per shelf and features tool-free assembly. The removable, dishwasher-safe polymer inserts and NSF-certified construction ensure durability and easy cleaning. Built to withstand extreme temperatures ranging from -40° to 140°F, this shelving unit is made with anodized aluminum and stainless casters, and is manufactured in France.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fermod |
| Brand Name | Fermostock |
| Certifications | NSF, Made in France |
| Height | 71" high |
| Width | 68.0in |
| Depth | 18.0in |
| Shipping Weight | 62.0lbs |
| Shelves | (4) shelves |
| Posts/Uprights | (2) uprights |
| Color/Finish | gray |
| Post/Upright Construction | aluminum |
| Depth (front - back) | 18" deep |
| Style | perforated |
| Width (side - side) | 61" - 72" wide |
| Type | mobile unit |
| Specifications | (6611/R1) Fermostock® Mobile Shelving Unit, 4-tier, 71"H, 68"W x 18"D, 250 lbs. max weight per shelf, -40° to 140°F (-40° to 60°C) operating temperature range, tool free assembly, removable polymer inserts (dishwasher safe to 212°F), 20 micron deep anodized aluminum, polymer & stainless steel rustproof casters, NSF (Made in France) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
