From $41.85/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Fermod 4R68C71M Fermostock Stainless Steel Shelving
Product Description
The Fermod Fermostock 4-tier stainless steel mobile shelving unit (Model 4R68C71M) is a durable and rustproof storage solution perfect for commercial kitchens and cold rooms. Measuring 71" H x 68" W x 22" D, it offers a generous 250 lb capacity per shelf. The shelving features tool-free assembly and removable, dishwasher-safe polymer inserts. It is NSF certified and rated for temperatures from -40°F to 140°F. Crafted with heavy-duty anodized aluminum and stainless steel casters, this shelving unit is made in France.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Fermod |
| Brand Name | Fermostock |
| Certifications | NSF, Made in France |
| Height | 71" high |
| Width | 68.0in |
| Depth | 22.0in |
| Shipping Weight | 69.7lbs |
| Color/Finish | gray |
| Posts/Uprights | (2) uprights |
| Shelves | (4) shelves |
| Style | perforated |
| Post/Upright Construction | aluminum |
| Depth (front - back) | 22" deep |
| Width (side - side) | 61" - 72" wide |
| Type | mobile unit |
| Specifications | (6611/R1) Fermostock® Mobile Shelving Unit, 4-tier, 71"H, 68"W x 22"D, 250 lbs. max weight per shelf, -40° to 140°F (-40° to 60°C) operating temperature range, tool free assembly, removable polymer inserts (dishwasher safe to 212°F), 20 micron deep anodized aluminum, polymer & stainless steel rustproof casters, NSF (Made in France) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
