From $91.96/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Hoshizaki KMD-530MRJZ Ice Machines
Product Description
Hoshizaki's KMD-530MRJZ commercial cube ice machine produces up to 498 pounds of crescent-shaped ice per day (440 pounds AHRI certified) in a durable stainless steel cabinet. Designed for 30-inch installation, this air-cooled unit runs on 115V/60Hz and uses R-404A refrigerant. Certified by NSF and UL, the high-capacity KMD-530MRJZ is ideal for restaurants, bars, and catering businesses. This model is replaced by the KMD-505MRJZ.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Hoshizaki |
| Certifications | NSF, UL, AHRI |
| Height | 22.13in |
| Width | 30.0in |
| Depth | 24.25in |
| Shipping Weight | 170.0lbs |
| Ice Type | crescent cubes |
| Refrigeration | remote (refrigeration not included) |
| Condenser Type | air-cooled |
| Width (side - side) | 30 - 39" wide |
| Production per 24 hr | 401 - 500 lb = 183 - 227 kg |
| Specifications | Ice Maker, Cube-Style, 30"W, air-cooled, remote condenser (priced separately), production capacity up to 498 lb/24 hours at 70°/50° (440 lb AHRI certified at 90°/70°), crescent cube style, stainless steel finish, R-404A refrigerant, 115v/60/1-ph, 12.4 amps, NSF, UL (always pair “Z” model ice machines with “Z” model remote condenser) (Model Replaced By KMD-505MRJZ) |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
