From $34.28/week with
Need more information? Contact us today!
Description
John Boos PRS4-C Specialty Storage & Transport
Product Description
John Boos PRS4-C Specialty Storage & Transport pot rack is a heavy-duty, ceiling-mounted single bar (91-1/4" W) made of durable 16/300 stainless steel, designed for commercial kitchens. It includes eight stainless steel double hooks and features 3/16" x 2" flat bar construction, along with NSF and CSA-Sanitation certifications, ensuring safe and sanitary storage as well as efficient organization of pots and pans. This sturdy, space-saving design is ideal for restaurants, catering, and other foodservice environments.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | John Boos |
| Certifications | NSF, CSA-Sanitation |
| Height | 48.0in |
| Width | 91.25in |
| Depth | 1.63in |
| Shipping Weight | 25.0lbs |
| Hook Construction | stainless steel |
| Hook Design | double |
| Bar Design | single |
| Width (side - side) | 85" - 96" |
| Rack Construction | stainless steel |
| Specifications | Pot Rack, ceiling mount, single bar, 91-1/4"W x 1-5/8"D x 48"H overall size, 3/16" x 2" stainless steel flat bar, includes (8) stainless steel double hooks, 16/300 stainless steel construction, NSF, CSA-Sanitation |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
