From $28.58/week with
Need more information? Contact us today!
Description
John Boos UFBLS6024 Stallion Stainless Steel Prep Tables
Product Description
John Boos UFBLS6024 Stallion Stainless Steel Prep Table is a heavy-duty 60-inch by 24-inch work surface designed for commercial kitchens, prep stations, and foodservice environments. The durable 18/430 stainless steel top includes a 1.5-inch backsplash and Stallion Safety Edge front for added protection. This table features an adjustable stainless steel undershelf and stainless steel legs with 1-inch adjustable plastic bullet feet. The John Boos Stallion Prep Table is NSF and CSA-Sanitation approved, making it an ideal budget-friendly solution for your culinary workspace.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | John Boos |
| Brand Name | Stallion |
| Certifications | NSF, CSA-Sanitation |
| Height | 35.5in |
| Width | 60.0in |
| Depth | 24.0in |
| Shipping Weight | 71.0lbs |
| Width (side - side) | 60" wide (side - side) |
| Depth (front - back) | 24" deep (front - back) |
| Splash Height | 1-1/2" backsplash / upturn |
| Base Type | open with undershelf |
| Table Edge Type | beveled bottom / return |
| Top Gauge | 18 gauge top |
| Base Construction | stainless steel base |
| Top Stainless Series | 400 series top |
| Specifications | Budget Work Table, 60"W x 24"D, 18/430 stainless steel top with 1-1/2" backsplash & Stallion Safety Edge on front, adjustable stainless steel undershelf, stainless steel legs, & adjustable 1" plastic bullet feet, NSF, CSA-Sanitation, KD |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
