From $28.08/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Klinger's Trading ECS3DR Compartment Sinks
Product Description
Klinger's Trading ECS3DR three-compartment economy sink is a durable and reliable commercial sink made of 18/304 stainless steel. Measuring 68.5" wide, 25.5" deep, and 41" high, it features three compartments, each 16" wide, 20" deep, and 11" high. With a 9" backsplash and an 18" right drainboard, this sink is NSF-certified and has splash-mount faucet holes (8" O.C.). Designed for heavy-duty use, this sink is ideal for restaurants, catering, and food-service operations, offering an easy-to-clean stainless steel design that supports efficient dishwashing and food preparation workflows.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Klinger's Trading |
| Certifications | NSF |
| Height | 41.0in |
| Width | 68.5in |
| Depth | 25.5in |
| Shipping Weight | 79.0lbs |
| Compartment (front - back) | 20" |
| Sink Depth (rim - drain) | 11" |
| Compartment Width (side - side) | 16" |
| Top Stainless Series | 300 series |
| Splash Height | 9" |
| Base Construction | stainless steel |
| Drainboards | with right-hand drainboard |
| Top Gauge | 18 gauge |
| Overall Length | 63" - 72" |
| Base Type | legs with side crossrails |
| Specifications | Economy Sink, three compartment, 68-1/2"W x 25-1/2"D x 41"H, 18/304 stainless steel construction, (3) 16"W x 20" front-to-back x 11" deep compartments, 9"H backsplash, 18" right drainboard, 8" O.C splash mount faucet holes, stainless, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
