From $43.70/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Maxximum MVMF12B Maxx Cold Glass Door Merchandisers
Product Description
The Maxximum MVMF12B Maxx Cold 12 cu. ft. glass door merchandiser freezer is a 25-inch wide commercial display unit with a single tempered glass door and three adjustable heavy-duty PE-coated wire shelves. It features digital controls and an LED display. The durable black powder-coated steel exterior and sanitary powder-coated aluminum interior house a self-contained bottom-mounted compressor that uses eco-friendly R290a refrigerant. The unit is cETLus and ETL-Sanitation certified, ensuring reliable and energy-efficient cold merchandising.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Maxximum |
| Brand Name | Maxx Cold |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 62.0in |
| Width | 25.0in |
| Depth | 26.0in |
| Shipping Weight | 269.0lbs |
| Size | 1 section |
| Exterior Finish | black |
| Capacity | 9 - 23 cu. ft. |
| Refrigeration | self-contained, bottom mounted |
| Doors | hinged |
| Specifications | Maxx Cold V-Series Merchandiser Freezer, 25"W, 12 cu. ft., (1) glass door, (3) adjustable heavy-duty PE-coated wire shelves, digital controls, LED display, black powder coated steel exterior and powder coated aluminum interior, self- contained bottom mounted compressor, R290a, cETLus, ETL-Sanitation (MVMF12B) |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
