From $62.70/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Maxximum MXCR60MHC Maxx Cold Refrigerated Prep Tables
Product Description
Maxximum MXCR60MHC Maxx Cold 60" X-Series refrigerated prep table is an ideal solution for sandwich and salad stations. This two-section unit provides 15.5 cubic feet of stainless steel storage, with two adjustable shelves. The insulated megatop features an included cutting board and can accommodate (24) 1/6 polycarbonate pans. The digital LED thermostat and self-contained R134A cooling with a 1/2 HP compressor ensure reliable commercial performance. The unit is equipped with four casters, two of which are locking, for easy mobility. It is cULus listed and UL EPH Classified for safe, commercial use.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Maxximum |
| Brand Name | Maxx Cold |
| Certifications | cULus, UL EPH Classified |
| Height | 43.2in |
| Width | 61.2in |
| Depth | 34.5in |
| Shipping Weight | 362.0lbs |
| Width (side - side) | 60" - 63" wide |
| Sections | 2 section |
| Exterior Finish | all stainless steel exterior |
| Access Type | doors |
| Refrigeration | self-contained, rear mounted |
| No of Doors | 2 doors |
| Compressor Style | side / rear breathing |
| Pan Capacity (Top) | 24 pan |
| Specifications | Maxx Cold X-Series 60" Megatop Sandwich & Salad Station, 15.5 cu. ft. storage capacity, two-section, (2) adjustable shelves, (2) hinged door with recessed handle, electronic thermostat & digital LED temperature display, self-contained cooling system, stainless steel exterior, painted aluminum interior, insulated top cover, (4) caster (2 locking & non-locking), R134A refrigerant, 1/2 HP rear mounted compressor, includes: cutting board & (24) 1/6 size polycarbonate pans, cULus, UL EPH Classified |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
