From $20.29/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro 5AX377GX3 MetroMax i Stainless Steel Shelving
Product Description
MetroMax i shelving is a durable, rust-proof storage solution for commercial kitchens and medical environments. The 72" W x 18" D x 74" H unit features five open-grid polymer shelves with reinforced 304 stainless steel corners, removable shelf mats, and Microban antimicrobial protection. With a 750 lb shelf capacity and 2,000 lb unit capacity, this shelving system is built to handle heavy-duty storage needs. The knockdown design allows for easy assembly, and included wedge connectors, polymer posts, and S-hooks enable end-to-end configuration. This shelving is NSF-listed for commercial use.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | MetroMax i |
| Certifications | NSF |
| Height | 74" high |
| Width | 72.0in |
| Depth | 18.0in |
| Shipping Weight | 120.0lbs |
| Width (side - side) | 61" - 72" wide |
| Style | louvered |
| Color/Finish | blue |
| Posts/Uprights | (2) posts |
| Depth (front - back) | 18" deep |
| Type | add-on unit |
| Shelves | (5) shelves |
| Specifications | MetroMax® i Add-On Shelving Unit, 72"W x 18"D x 74"H, rust proof, 750 lb capacity per shelf, 2000 lb. capacity per unit, includes: (5) open grid polymer shelves with reinforced type 304 stainless steel corners and removable polymer shelf mats, bag of (4) wedge connectors included with each shelf, (2) polymer posts & (10) "S"Hooks for an end-to-end configuration, Microban antimicrobial product protection, KD, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
