From $49.76/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro C533-HLFS-U-GYA C5 Insulation Armour Heated Cabinets & Holding Shelves
Product Description
Metro C533-HLFS-U-GYA C5 Insulation Armour heated holding cabinet keeps food at safe serving temperatures up to 200°F. The mobile, under-counter design features Gray Insulation Armour, universal wire slides on 3" centers, adjustable spacing, and capacity for (5) 18" x 26" or (10) 12" x 20" pans. Constructed with durable aluminum, it has a removable bottom control module, 3" casters (2 locking), and is 120V/1400W powered. The cabinet is cULus and NSF listed, making it ideal for restaurants, catering, and high-volume kitchens.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | C5 Insulation Armour |
| Certifications | NSF, cULus |
| Height | 31" - 36" |
| Width | 27.63in |
| Depth | 31.5in |
| Shipping Weight | 110.0lbs |
| Heater | bottom mounted |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (5) 18" x 26" pans |
| Door Style | full door(s) |
| Door Type | solid |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (10) 12" x 20" pans |
| Insulation | insulated |
| Exterior Finish | all aluminum exterior |
| Slide Centers | adjustable on 1-1/2" |
| Specifications | C5™ 3 Series Heated Holding Cabinet, lower wattage, with Gray Insulation Armour™, mobile, under counter, insulated cabinet & door, removable bottom mount control module, thermostat to 200°F, universal wire slides on 3" centers, adjustable on 1 1/2" increments (5) 18" x 26" or (10) 12" x 20" x 2 1/2" pan capacity, 3" casters (2 with brakes), aluminum, 120v/60/1 ph, 1400 watts, 12 amps, NEMA 5 15P, cULus, NSF |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
