From $36.96/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro C5E9-CFC-U C5 Proofing Cabinets
Product Description
The Metro C5E9-CFC-U C5 heated proofing cabinet is designed to deliver reliable proofing and holding capabilities for busy commercial kitchens. Its mobile, full-height design features a clear polycarbonate door and bottom-mounted controls, providing a temperature range of 80-190°F. The cabinet accommodates a variety of pan sizes, including (12) 18" x 26" or (24) 12" x 20" pans, with its universal adjustable wire slides. Constructed with rugged aluminum and equipped with 5" casters (2 locking), the cabinet is built for commercial use and backed by Metro's quality standards. It is NSF and cULus certified, and powered by 120V/2000W.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | C5 |
| Certifications | NSF, Made in Mexico, cULus, Made in USA |
| Height | 71.4in |
| Width | 25.8in |
| Depth | 29.6in |
| Shipping Weight | 113.0lbs |
| Exterior Finish | all aluminum exterior |
| Insulation | non-insulated |
| Heater | bottom mounted heater |
| Doors | full height doors, plastic |
| Slide Centers | adjustable centers on 4-1/2" |
| Sections | 1 section w/1 compartment |
| Full Size Sheet Pan Capacity | (12) 18" x 26" pans |
| Interior Finish | aluminum interior |
| Full Size Hotel Pan Capacity | (24) 12" x 20" pans |
| Specifications | Quick Ship - C5 E Series Heated Holding & Proofing Cabinet, mobile, full height non-insulated, clear polycarbonate door, bottom mount control module, 80° to 190°F operating temperature range, universal wire slides on 4-1/2" centers, adjustable on 1-1/2" increments, (12) 18" x 26" or (24) 12" x 20" x 2-1/2" pan capacity, 5" casters (2 with brakes), aluminum, 120v/60/1, 2,000 watts, 16.7 amps, NEMA 5-20P, cULus, NSF, Made in USA, Made in Mexico |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
