From $30.10/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro PR48VX3-XDR MetroMax i Specialty Storage & Transport
Product Description
Metro PR48VX3-XDR MetroMax i Mobile Drying Rack is a 4-tier drying and storage solution for busy kitchens and bakeries. Measuring 48" x 24" x 68", this unit features 3 open shelf frames, 1 shelf, a cutting board/tray drying rack, an adjustable drip tray, and 4 polymer swivel casters (2 locking) for easy mobility and cleaning. Certified by NSF and with Microban antimicrobial protection, the durable MetroMax i rack is ideal for bulk drying of trays, cutting boards, and sheet pans.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | MetroMax i |
| Certifications | NSF |
| Height | 68.0in |
| Width | 48.0in |
| Depth | 24.0in |
| Shipping Weight | 108.2lbs |
| Construction | plastic |
| Tiers | 4 tier |
| Width (side - side) | 48" wide |
| Type | mobile |
| Specifications | MetroMax® i Mobile Drying Rack Unit with Drip Tray, 48"W x 24"D x 68"H, 4-tier, for bulk drying & trays/cutting boards/sheet pans, includes: (3) open shelf frames, (1) shelf, (4) 63" mobile posts, (2) drop-ins, (1) cutting board/tray drying rack, (1) adjustable drip tray, (4) polymer swivel casters (2 with brakes), built in Microban® antimicrobial product protection, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
