From $24.78/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro SEC56C Super Erecta Specialty Storage & Transport
Product Description
The Metro SEC56C Super Erecta Security Unit is a heavy-duty, stationary storage and transport rack with a durable chrome-plated finish. Its spacious design, measuring 62-1/2" wide, 27-1/4" deep, and 66-13/16" high, provides flexible storage with no intermediate shelves. This NSF-certified unit is ideal for commercial use in restaurants, healthcare facilities, and industrial environments that require secure and sanitary shelving.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | Super Erecta |
| Certifications | NSF |
| Height | 66" |
| Width | 62.5in |
| Depth | 27.25in |
| Shipping Weight | 195.0lbs |
| Width (side - side) | 62" |
| Intermediate Shelves | no shelves |
| Type | stationary |
| Finish | chrome finish |
| Construction | wire |
| Depth (front - back) | 27" |
| Specifications | Super Erecta® Security Unit, stationary, chrome plated finish, 62-1/2"W x 27-1/4"D x 66-13/16"H, no intermediate shelves, NSF |
Documents
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
