From $27.59/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Metro WB238C Super Erecta Bulk Storage Shelving
Product Description
Optimize your storage space with the Metro Super Erecta WB238C Bulk Wine Shelving. This chrome-plated, NSF-approved wire shelving can hold up to 15 cases (750ml) across six adjustable shelves. The included dividers, bottle supports, back and side panels, wall clamps, and footed posts provide sturdy, space-saving organization. This durable, easy-to-assemble shelving is ideal for restaurants, wine shops, and home cellars.
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Metro |
| Brand Name | Super Erecta |
| Certifications | NSF |
| Height | 86" high |
| Width | 36.0in |
| Depth | 14.0in |
| Shipping Weight | 168.0lbs |
| Finish | chrome |
| Width (side - side) | 36" wide |
| Shelves | (4) |
| Type | bulk storage |
| Depth (front - back) | 14" deep |
| Bottle Capacity | (15) case |
| Specifications | Super Erecta® Bulk Storage Wine Shelving, wire, 36"W x 14"D x 86-3/4"H, (15) case capacity (750ml bottles), includes: (6) shelves, (4) post with foot plates, (15) diagonal dividers, (5) bottle support inserts, (2) back panels, (2) side panels & (2) wall clamps, chrome plated finish, NSF |
Documents
CAD Files
Certifications
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
