From $343.43/week with
Need more information? Contact us today!
Description
Peerless CE52BESC Deck Ovens
Product Description
Peerless CE52BESC Deck Ovens are heavy-duty electric double-stacked deck ovens designed for pizzerias and bakeries. Each 12-inch high oven features a 42-inch wide by 32-inch deep aluminized steel deck with eight tubular heating elements, digital right-side controls, and a 250–550°F temperature range for consistent baking. The ovens have a stainless steel front, enamel finish, adjustable legs, and ETL/cETL sanitation approvals, ensuring durability and code compliance. (Pizza stones sold separately.)
Features
| Specification | Value |
|---|---|
| Manufacturer | Peerless |
| Certifications | cETLus, ETL-Sanitation |
| Height | 69.0in |
| Width | 56.0in |
| Depth | 42.0in |
| Shipping Weight | 1550.0lbs |
| Deck Qty | 2 |
| Mounting Type | adjustable legs |
| Exterior Finish | stainless steel front |
| Interior Finish | aluminized interior |
| Interior Width (side - side) | 36" - 47" |
| Specifications | Bake Oven, deck-type, electric, double-stacked, 42"W x 32"D steel deck interior, (1) 12" high section per oven, digital controls positioned, on the right, 250°F to 550°F temperature range, (8) tubular elements, pizza stones(not included), aluminized interior, enamel finish, stainless steel front, adjustable legs, cETLus, ETL-Sanitation |
Purchase Notice
Pricing, availability, and product details are subject to change without notice. 24/7 Restaurant Equipment is not responsible for typographical errors or omissions. Freight charges may apply where applicable.
